Jakie pytania warto zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?
Dla wielu z nas rozmowa kwalifikacyjna oznacza silny stres. Większość osób koncentruje się wyłącznie na przygotowaniu odpowiedzi na pytania rekruterów. Jednoczenie zaniedbujemy inną ważną kwestię. Mianowicie, jakie pytania sami chcemy zadać osobie prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną. Tymczasem to duży błąd! Podczas rozmowy warto zadawać pytania. Pozwala to nie tylko dowiedzieć się więcej szczegółów, których potencjalny pracodawca nie ujawnił w ogłoszeniu. Zadawanie odpowiednich pytań umożliwi także zdobyć dodatkowe punkty jako osoba wychodząca z inicjatywą i autentycznie zaangażowana w proces rekrutacyjny. Jakie pytania warto zadać pracodawcy podczas rozmowy rekrutacyjnej? Oto nasze przykłady pytań i tematów wartych poruszenia w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.
O co warto zadawać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?
Przede wszystkim nie stawiaj na improwizację. Przygotuj się równie starannie jak do każdego etapu rekrutacji. Dobrze jest zadać minimum 2 pytania w trakcie rozmowy. Może się zdarzyć, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca już na niektóre odpowie, dlatego lista przygotowanych wcześniej pytań powinna zawierać minimum 4 pytania. Nie należy zadawać pytania rekruterowi, które nie dotyczy oferty pracy na danym stanowisku lub na które odpowiedź padła już w pierwszej części rozmowy. Takie zachowanie będzie odebrane raczej negatywnie. Z kolei trafnie sformułowane pytania pokażą nas z pozytywnej strony.
Pytania dotyczące firmy – o co warto zapytać?
Na początek możemy zadać rekruterowi bardziej ogólne pytania dotyczące nowego miejsca pracy. Mogą to być pytania np. o kulturę organizacyjną firmy:
- możliwości rozwoju i ofertę szkoleń
- obowiązujący dress code
- sposób rozwiązywania konfliktów w danej firmie
- w jaki sposób oceniane są efekty pracy
Takie pytania pozwolą także lepiej wyczuć atmosferę panującą w nowej pracy i czy będzie nam odpowiadać styl zarządzania.
Pytania dotyczące przyszłego stanowiska pracy
Kolejny temat, który warto poruszyć, to pytania dotyczące stanowiska, na które aplikujemy. Jakie pytania zadawać? Na przykład o to, jak wygląda typowy dzień pracy na tym stanowisku, dlaczego zwolniło się to konkretne miejsce pracy lub jakie możliwości rozwoju firma ma do zaoferowania. Zapytaj rekrutera także o to, jak będzie wyglądał proces wdrażania w nowe obowiązki.
Pytania kandydatów o dodatkowe warunki, wynagrodzenie
Inne najczęstsze pytania dotyczą warunków zatrudnienia. Podczas spotkania z przyszłym pracodawcą, oprócz samej wysokości wynagrodzenia, ustal także takie szczegóły jak konstrukcja wynagrodzenia, czy są przyznawane premie, benefity. Takie pytania zadawać warto już pod koniec rozmowy. Najlepiej poczekać, aż rekruter sam zainicjuje ten temat.
Podczas rozmowy warto zapytać także o kwestie, które mogą kolidować z naszym życiem rodzinnym, czyli czy dane stanowisko wiąże się z częstymi delegacjami lub wyjazdami służbowymi. Jeśli charakter pracy na to pozwala, zapytaj, czy pracodawca oferuje możliwość pracy zdalnej.