Jak prawidłowo zaplanować szkolenia w firmie? O czym warto pamiętać?
Każdy pracodawca marzy o tym, by jego pracownicy działali z pełną parą, a wydajność ich pracy była na jak najwyższym poziomie. A jednak wielu z nich zapomina o jednej ważnej kwestii: same chęci nie wystarczą, potrzebne są do tego jeszcze niezbędne umiejętności. Dlatego by móc zapewnić swojemu zespołowi dostęp do niezbędnej wiedzy, konieczne są regularne szkolenia pracowników. Jak przebiega planowanie szkoleń? Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy szkoleniowej?
Kiedy konieczne są szkolenia pracowników? Jak wygląda analiza potrzeb szkoleniowych?
Pierwszym impulsem do działania jest pojawienie się potrzeb szkoleniowych. W zależności od charakteru danej działalności może to być brak wydajności, pojawienie się nowej technologii czy utrata dotychczasowej pozycji na rynku. Tworząc plan szkolenia pracowników, należy uwzględnić następujące czynniki:
- cel szkolenia – organizacja szkoleń powinna być ściśle związana z osiągnięciem zamierzonych celów biznesowych
- hierarchizacja potrzeb szkoleniowych – po ustaleniu, jakie umiejętności i cele chcemy osiągnąć, wytypujmy te, które są najważniejsze obecnie. Kompleksowy plan szkolenia uwzględnia ciągły rozwój pracownika i stopniowe poszerzanie jego kompetencji
- dobór odpowiedniej metody szkolenia pracowników – firmy szkoleniowe oferują różne formy szkoleń, odpowiadające różnym potrzebom szkoleniowym pracowników
- wysłanie zapytań ofertowych o szkolenie zewnętrzne – gdy już znamy nasze potrzeby i cele, a także preferowaną metodę szkolenia, zwróćmy się do specjalistów z prośbą o wycenę i wybierzmy najlepszą ofertę. Warto rozeznać się na temat firmy szkoleniowej i zwrócić uwagę na referencje od klientów
- przemyślany harmonogram szkoleń – by efektywność szkoleń była na jak najwyższym poziomie, warto zastanowić się, który dzień będzie najlepszy. Nabytą podczas szkoleń wiedzę powinno się utrwalić poprzez szybkie wykorzystanie jej w praktyce. Szkolenie tuż przed weekendem lub dłuższym urlopem nie będzie tak skuteczne, ponieważ uniemożliwia wykorzystanie zdobytych umiejętności „na świeżo”.
Jakie formy szkoleń mamy do wyboru?
Wybierając odpowiednią metodę szkolenia pracowników, należy dostosować ją do naszych potrzeb i zamierzonych celów szkoleniowych. Jakie opcje mamy do wyboru w zakresie szkoleń?
Szkolenie osobiste
Czyli tradycyjna forma szkolenia w formie wykładów, warsztatów czy coachingu. Sprawdza się najlepiej w przypadku bardziej skomplikowanego tematu szkoleń. Program szkolenia obejmuje zarówno zaawansowaną wiedzę, jak i możliwość wykorzystania jej podczas ćwiczeń praktycznych pod okiem doświadczonego trenera. Szkolenie osobiste jest również bardziej kosztowną opcją, ze względu na konieczność opłacenia transportu, miejsca szkoleń czy wynagrodzenia trenera. Dodatkowy koszt generują także drukowane materiały szkoleniowe.
Szkolenie online
Forma zdalna przez Internet oferuje nam elastyczność, która nie jest możliwa w przypadku szkolenia stacjonarnego. Może odbywać się z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Podobnie jak szkolenie osobiste, może być zorganizowanie w czasie rzeczywistym, ale istnieją też szkolenia asynchroniczne. Pracownik uczy się wtedy niezależnie od obecności reszty uczestników szkolenia i trenera. Jest dobre rozwiązanie w przypadku wiedzy czysto teoretycznej i o niewielkim zakresie materiału. Poprzez eliminację większości kosztów ponoszonych przy formie stacjonarnej, szkolenie online jest także bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.